Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Podstawowe informacje

DOI (ang. digital object identifier) – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

...

UWAGA: aby korzystać z funkcjonalności DOI wbudowanej w system dLibra, należy posiadać konto w systemie DataCite. W tym celu należy skontaktować się z zespołem DInGO poprzez formularz kontaktowy na stronie WWW pakietu DInGO (http://dingo.psnc.pl/) lub adres e-mail pomocy technicznej (help at dlibra.psnc.pl) w celu uzyskania informacji o zasadach współpracy z DataCite. PCSS jest członkiem konsorcjum DataCite i ma uprawnienia do przeprowadzenia niezbędnych formalności, na podstawie których tworzone jest konto dla zainteresowanej instytucji. Więcej informacji na ten temat oraz formularz kontaktowy można znaleźć na stronie usługi Data ID.

Konfiguracja

Serwer systemu dlibra - mapowanie metadanych

Mapowanie metadanych z systemu dlibra do schematu metadanych wymaganych przez MDS odbywa się na podstawie zawartości pliku doi-export.properties znajdującego się w podkatalogu conf/ms katalogu głównego serwera. Przykładowa treść pliku znajduje się poniżej.

...

  • Przypisywanie metadanych do schematu wymaganego przez MDS odbywa się poprzez podanie po znaku równości nazwy RDF atrybutu dostępnego w systemie dlibra (np. creator = Creator). Możliwe jest przypisanie kilku atrybutów (np. title = Title, Alternative).
  • Treść pliku konfiguracyjnego została podzielona na 3 sekcje: #Mandatory (wymagane), #Recommended (rekomendowane) oraz #Optional (opcjonalne). Pola w sekcji mandatory pojawią się zawsze w wynikowym schemacie metadanych. Jeśli nie zostaną do tych pól przypisane nazwy atrybutów RDF lub atrybuty te nie będą posiadać żadnej wartosci wartości dla danego obiektu, to nastąpi przypisanie domyślnej wartości "(:unav)". Aby upewnić się, że obowiązkowe pola będą zawsze wypełnione, można skorzystać z mechanizmu widoków atrybutów, który pozwala skonfigurować atrybuty wymagane przy tworzeniu opisu obiektu.
  • Metadane zaczynające się od prefixu relatedIdentifier mogą być tworzone dowolnie na podstawie kombinacji typu relatedIdentifier.{relatedIdentifierType}.{relationType}. Wartości dla {relatedIdentifierType} oraz {relationType} zostały wylistowane wymienione w powyższym pliku.
  • Możliwe jest utworzenie dowojnej liczby przypisań dla metadanej typu alternateIdentifier wg. schematu alternateIdentifier.{freeText}, gdzie {freeText}, jest wartością dowolną
  • Metadana publicationYear jest wymagana przez MDS i jej wartość musi stanowić czterocyfrowa liczba naturalna (0000-9999). Jeśli wartość będzie niepoprawna, to zostanie nadana wartosć wykorzystana data utworzenia obiektu w repozytorium cyfrowym.

...

Code Block
languagetext
titledoi.properties
linenumberstrue
class.name = pl.psnc.dlibra.web.comp.resources.doi.DoiManager
doi.username=
doi.password=
doi.prefix=10.5072
doi.endpoint.mds=https://mds.test.datacite.org
doi.defaultLanguage=pl

Parametry konfiguracyjne:

  • doi.username - nazwa użytkownika w systemie DataCite,
  • doi.password - hasło skojarzone z kontem w systemie Datacite,
  • doi.prefix - przypisany przez DataCite prefix doi
  • doi.endpoint.mds - adres do MDS, gdzie:

    https://mds.test.datacite.org - adres do testów
    https://mds.datacite.org - adres produkcyjny

...

  • doi.defaultLanguage - język metadanych, który powinien być wykorzystany w przypadku obiektów, które mają zdefiniowane metadane w wielu językach