Wagi atrybutów

Wagi atrybutów są szczególnie istotne dla działania wyszukiwania ogólnego (mniej dla zaawansowanego) i pozwalają kontrolować to, jak bardzo dopasowanie wartości konkretnego atrybutu do szukanej frazy wpłynie na pozycję obiektu w wynikach wyszukiwania. Przykładowo, w domyślnej konfiguracji największą wagę mają atrybuty Tytuł i Twórca, więc po wyszukaniu słowa "Tadeusz", na początku listy wyników pojawią się obiekty, które zawierają to imię jako część tytułu lub autora, a dopiero później obiekty, dla których to imię występuje w innych atrybutach (np. Współtwórca), czy tylko w treści. W przypadku niektórych obiektów może się też zdarzyć, że szukane słowo występuje w treści lub dodatkowych atrybutach na tyle często, że tak silne dopasowanie przewyższy wpływ ustawionych wag i obiekt będzie miał lepszą pozycję niż obiekt dopasowany po tytule. Ustawianie wag m.in. pozwala kontrolować, jak często tego typu sytuacja występuje.

Wagi atrybutów ustawiane są w pliku serwera dLibra: conf/se/searchWeights.properties. Plik jest podzielony na sekcje:

  1. Wagi poszczególnych atrybutów:

    Title=25
    Creator=20

    W każdej linijce znajduje nazwa RDF atrybutu, oraz po znaku równości wartość przypisanej wagi. Im większa wartość, tym wyżej na liście wyników będą obiekty dopasowane po tym atrybucie. Ustawienie wagi na 0 spowoduje, że wyszukiwanie po takim atrybucie nie będzie możliwe.

  2. Specjalna wartość dla metadanych w ogólności:

    dlibra_metadata=15

    Waga ta wpływa na wszystkie atrybuty, które nie zostały bezpośrednio zdefiniowane w poprzedniej sekcji. Pozwala na ustawienie priorytetu dopasowywania po metadanych względem wyszukiwania w treści.

  3. Specjalna wartość dla wyszukiwania w treści:

    dlibra_content=1

    Waga ta wypływa na pozycję obiektów, w których udało się dopasować wyszukiwaną frazę do zawartości tekstowej plików z treścią obiektu.

  4. Wagi w zależności od dopasowania zakresów dat:

    date.match.perfect=100
    date.match.inside=50
    date.match.containing=20
    date.match.partial=1

    Atrybuty typu data pozwalają na przeszukiwanie ich po zakresach dat (np. przy pomocy formularza wyszukiwania zaawansowanego, lub po kliknięciu na wartość takiego atrybutu na stronie z opisem jakiegoś obiektu). Ta konfiguracja wpływa na to, że obiekty z przypisanym zakresem który jest dokładnie zgodny z wyszukiwanym zakresem (perfect, np. ten sam rok) znajdą się na początku listy wyszukiwania, dalej będą obiekty z zakresami zawierającymi się w wyszukiwanym zakresie (inside, np. jeden miesiąc w roku), zawierającymi wyszukiwany zakres (containing, np. dziesięciolecie zawierające rok) i pokrywające się z nim tylko częściowo (partial).

Listy stopwords

Stopwords to funkcja mechanizmu wyszukiwania, która pozwala ignorować niektóre słowa, które często występują w danym języku, ale nie niosą konkretnej treści, np. spójniki. Dzięki niej, indeksy wyszukiwawcze zajmują mniej miejsca i szybciej działają, a wyniki wyszukiwania są lepiej dopasowane do intencji zapytania. W razie potrzeby listy stopwords można dostosować do potrzeb biblioteki - są zapisane w plikach conf/solr/main/conf/stopwords_**.txt oraz conf/solr/synonym/conf/stopwords_**.txt, gdzie ** to dwuliterowy kod języka.

 

 

  • No labels