W domyślnej konfiguracji systemu dLab istnieją dwa typy grup zadań: klocek oraz lista przewozowa. Ponieważ tworzenie grup zadań różni się w zależności o typu grupy, rozdział ten będzie podzielony na dwie części.

Każdą z grup, bez względu na typ, tworzy się w dwóch krokach. Krok pierwszy dotyczy ustawień podstawowych w tym definiowania czynności powiązanych z typem grupy. Krok drugi dotyczy przypisywania konkretnych zadań bądź grup zadań (w zależności od typu grupy) do tworzonej grupy.

Tworzenie grupy zadań typu „klocek”

Aby rozpocząć tworzenie grupy zadań typu „klocek” należy wybrać odnośnik „Utwórz klocek” -  umieszczony nad listą grup zadań. Użytkownik zostanie wówczas przeniesiony do pierwszego kroku tworzenia grupy zadań, który w przypadku typu „klocek” będzie przedstawiał się jak na poniższym rysunku:

W sekcji „Informacje podstawowe” widoczne jest pole do wpisania „Nazwa grupy” oraz informacja o typie tworzonej grupy. Nazwa grupy jest parametrem wymaganym i bez jej wypełnienia użytkownik nie będzie mógł przejść do kroku drugiego kreatora grupy. Brak wpisania nazwy zostanie zasygnalizowany odpowiednim komunikatem.

W sekcji „Definiowanie czynności dla zadań w grupie” użytkownik musi określić parametry oraz wykonawców czynności powiązanych z danym typem grupy. W domyślnej konfiguracji, w przypadku grup zadań o typie „klocek”, definiowana jest tylko pojedyncza czynność - „Przygotowanie plików matek”, która posiada zestaw parametrów do uzupełnienia; nie jest również konieczne ustalenie wykonawcy, który jest automatycznie przepisywany z czynności definiowanych w grupie typu lista przewozowa (więcej na ten temat w sekcji poniżej - Tworzenie grupy zadań typu „lista przewozowa”). Aby przejść do kroku następnego należy kliknąć przycisk „Dalej >>”.

Kolejnym krokiem w tworzeniu grupy typu „klocek” jest określenie zadań, które mają być do niej przypisywane.  Lista dostępnych zadań prezentuje wyłącznie te zadania, które faktycznie można do tworzonej grupy przypisać. Nie będą więc widoczne te zadania, które już są przypisane do innej grupy zadań.

Interfejs listy wyboru zadań prezentuje się następująco:

Aby wybrać zadanie do tworzonej grupy zadań należy kliknąć w przycisk wyboru umieszczony w wierszu zadania w kolumnie „Przypisz”.  

Jeśli wszystkie wprowadzone przez użytkownika dane dla tworzonej grupy są prawidłowe może on zapisać tworzoną grupę klikając w „Zapisz klocek”. Nie jest możliwe tworzenie pustych grup zadań, stąd przy braku wyboru jakiegokolwiek zadania z listy zadań system dLab wyświetli odpowiedni komunikat. Zapisanie grupy sprawi, że wpisane w kreatorze grupy parametry czynności „Przygotowanie plików matek” zostaną automatycznie przypisane do wszystkich zadań wybranych dla grupy.

Tworzenie grupy zadań typu „lista przewozowa”

Aby rozpocząć tworzenie grupy zadań typu „lista przewozowa” należy wybrać odnośnik „Utwórz listę przewozową” -  umieszczony nad listą grup zadań. Użytkownik zostanie wówczas przeniesiony do pierwszego kroku tworzenia grupy zadań, który w przypadku typu „lista przewozowa” będzie przedstawiał się jak na poniższym rysunku:

W sekcji „Informacje podstawowe” widoczne jest pole do wpisania „Nazwa grupy” oraz informacja o typie tworzonej grupy. Nazwa grupy jest parametrem wymaganym i bez jej wypełnienia użytkownik nie będzie mógł przejść do kroku drugiego kreatora grupy. Brak wpisania nazwy zostanie zasygnalizowany odpowiednim komunikatem.

W domyślnej konfiguracji w sekcji „Definiowanie czynności dla zadań w grupie” użytkownik musi określić parametry oraz wykonawców czynności powiązanych z danym typem grupy. W przypadku grup zadań o typie „lista przewozowa” do zdefiniowania są cztery czynności:  

  • Wysłanie publikacji do pracowni digitalizacji
  • Przyjęcie publikacji w pracowni digitalizacji
  • Zwrot publikacji z pracowni digitalizacji
  • Przyjęcie zwrotu publikacji z pracowni digitalizacji

Żadna z tych czynności nie posiada parametrów dlatego użytkownik musi jedynie wybrać wykonawcę czynności. Dla czynności 1-ej oraz 4-ej i podobnie dla 2-ej oraz 3-ej wykonawca musi być taki sam, dlatego w momencie wybrania wykonawcy w jednej czynności zostanie on automatycznie zmieniony w drugiej. Z założenia również wykonawca dla czynności 2-ej i 3-ej jest tym samym, który przeprowadza czynność „Przygotowanie plików matek”, stąd nie było potrzeby definiowania go w momencie tworzenia grupy zadań o typie „klocek”. Pominięcie kroku wyboru wykonawcy czynności dla grupy "klocek" jest również związane z tym, iż grupa o typie „lista przewozowa” jest wymaganą w procesie przepływu pracy systemu dLab, stąd nie będzie sytuacji w której czynność „Przygotowanie plików matek” pozostanie bez wykonawcy. Więcej na ten temat można przeczytać w rozdziale „Grupy zadań”. Opcjonalnie użytkownik może również zaznaczyć czy dana czynność ma być zweryfikowana przez nadzorcę zadań po jej wykonaniu – klikając w przycisk wyboru „Do weryfikacji” po lewej stronie nazwy czynności.  Po zakończeniu tego kroku, aby przejść do kroku następnego należy kliknąć przycisk „Dalej >>”.

Kolejnym krokiem w tworzeniu grupy typu „lista przewozowa” jest wybór zadań i/lub podgrup (grup zadań typu „klocek”), które mają należeć do listy przewozowej. Na liście będą widoczne tylko i wyłącznie te zadania oraz grupy zadań, które faktycznie można do tworzonej listy przewozowej przypisać. Nie będą więc widoczne zadania i grupy zadań, które są już przypisane do innej listy przewozowej.

Interfejs listy wyboru zadań lub podgrup zadań prezentuje się następująco:

Aby wybrać zadanie lub podgrupę zadań do tworzonej grupy należy kliknąć przycisk wyboru umieszczony w wierszu zadania w kolumnie „Przypisz”. W kolumnie „Typ” można sprawdzić jakiego typu jest wybierana pozycja – zadaniem lub grupą zadań.

Jeśli wszystkie wprowadzone przez użytkownika dane dla tworzonej grupy są prawidłowe może on zapisać tworzoną grupę klikając w „Zapisz listę”. Nie jest możliwe tworzenie pustych grup zadań, stąd przy braku wyboru jakiegokolwiek zadania bądź grupy zadań z listy, system dLab wyświetli odpowiedni komunikat. Zapisanie grupy typu „lista przewozowa” sprawi, że dla wszystkich zadań wybranych bezpośrednio na liście bądź tych zawartych w wybranych grupach zadań zostaną utworzone ustawione w kroku pierwszym 4 czynności. 

  • No labels