Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Info
titleTagi HTML

Wartości wprowadzane w edytorze opisu nie powinny standardowo zawierać tagów HTML (np. <B>). Tagi te dla standardowych pól (atrubutów) będą wyświetlane jako część wartości - nie będą one interpretowane przez przeglądarkę jako kod HTML. Przykładowo, jeśli wprowadzimy wartość <B>Przykład</B> to na stronie internetowej czytelnik nie zobaczy pogrubionej wartości Przykład tylko taką wartość jaka została wprowadzona - <B>Przykład</B>. Nie dotyczy to atrybutów (pól metadanych), które mają zdefiniowany typ na HTML.


Info
titleWartości jako linki URLPrefixy zmieniające sposób prezentacji atrybutów na portalu WWW

Wyróżnia się 3 prefixy zmieniające sposób prezentacji atrybutów na portalu WWW:

  • http(s):// - jeśli wartość atrybutu jako pierwsze znaki zawiera link URL, to na portalu WWW zostanie ona zastąpiona hiperłączem kierującym do wskazanego miejsca, np.
    • "http://www.psnc.pl Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe" na portalu będzie widoczny jako "Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe" i będzie hiperłączem do adresu URL (http://www.psnc.pl),
    • "http://www.psnc.pl" w przypadku niezdefiniowania etykiety wartość atrybutu będzie hiperłączem do adresu URL (http://www.psnc.pl) prezentowana jako
Jako wartość atrybutu można wpisać adres URL (http), co będzie skutkowało zastąpieniem go na portalu www hiperłączem - na portalu pojawi się w miejscu adresu URL tekst
    • "kliknij tutaj, aby przejść".
  • doi: -
po kliknięciu użytkownik będzie przekierowany na wprowadzony adres URL. Dodatkowo, po adresie URL, można wpisać treść tekstu, np. http://www.psnc.pl Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wtedy na portalu WWW pojawi się tekst Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, który będzie hiperłączem do wprowadzonego adresu URL (http://www.psnc.pl).
  • jeśli wartość atrybutu poprzedza prefix "doi: " wraz z następującą po nim wartością doi, to wartość atrybutu na portalu WWW zostanie zastąpiona hiperłączem kierującym do doi.org, skąd użytkownik trafi na stronę zawierającą oryginalną publikację, np.
    • "doi: 10.22367/jem.2017.29.04" na portalu WWW będzie widoczne jako hiperłącze z etykietą "doi: 10.22367/jem.2017.29.04" prowadzące do "doi.org/10.22367/jem.2017.29.04". Po kliknięciu serwis doi.org przekieruje użytkownika do lokalizacji oryginału, w tym przypadku https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/307992/edition/291026/content?ref=desc,
    • analogicznie jak z "http://" można ustawić własną etykietę hiperłącza dodając ją po spacji do wartości atrybutu, np. "doi: 10.22367/jem.2017.29.04 Źródło nr 1" na portalu WWW widoczne będzie jako "Źródło nr 1".
  • oai: - jeśli wartość atrybutu poprzedza prefix "oai:" oraz w konfiguracji ustawiony jest adres FBC, to wartość atrybutu na portalu WWW zostanie zastąpiona hiperłączem kierującym do zasobu w FBC, np.


W Edytorze wartości atrybutów (rysunek poniżej) można modyfikować metadane (opis bibliograficzny) obiektu. W systemie dLibra atrybutami można opisać katalog, wydanie, obiekt planowany i grupowy. Opis bibliograficzny wydania, obiektu grupowego i planowanego ma znaczenie przy wyszukiwaniu zasobów na portalu WWW. Dodatkowo opis obiektu grupowego propaguje się niejawnie na wszystkie obiekty grupowe i wydania, które znajdują się wewnątrze tego obiektu. Opis katalogu staje się natomiast domyślnym opisem nowego elementu tworzonego wewnątrz tego katalogu.

...

Jeżeli atrybut, dla którego wprowadzana jest wartość, ma już zdefiniowane wartości rozpoczynające się takimi samymi znakami jakie są wprowadzane, to zostanie uruchomiony mechanizm autouzupełniania. Mechanizm autouzupełniania wyświetla listę wartości (rysunek poniżej) które rozpoczynają się na wpisaną frazę. Jeżeli interesująca nas wartość jest na liście, możliwy jest jej bezpośredni wybór (np. przez dwukrotne kliknięcie myszką na wartość lub zaznaczenie pozycji przy pomocy klawiszy strzałek i naciśnięcie ENTER). Jeśli atrybut, dla którego wprowadzana jest wartość, jest oznaczony jako kontrolowany, a zalogowany użytkownik nie ma przyznanego prawa do zarządzania takimi atrybutami, wybór elementu z listy autouzupełniania jest jedynym sposobem na wprowadzenie wartości (nie można wprowadzać do opisu nowych wartości spoza słownika kontrolowanego).

...

Załóżmy przykładowo, że w aplikacji redaktora wprowadziliśmy wartość atrybutu "Tytuł" w języku wartości niezależnych dla wydania A. Na stronie WWW wydania A użytkownik widzi tę wartość tytułu w każdym języku. Warto tutaj zaznaczyć, że wartości niezależne są dodawane (nie zastępują innych wartości) do wartości w innych językach.

Narzędzia pomocnicze

Pod Nad tabelą opisu bibliograficznego znajduje się zestaw przycisków dzięki którym możliwe jest wykonanie dodatkowych operacji na metadanych. Kolejno (poczynając od lewej strony) są to:

...