Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Rozszerzanie zapytań odbywa się automatycznie w przypadku gdy zapytanie użytkownika zostanie dopasowane do dokładnie jednej grupy synonimów. W takim przypadku dLibra uzupełnia wpisane zapytanie o wszystkie słowa/frazy zawarte w wybranej grupie synonimów. Rozważmy następujący przykład, użytkownik wpisuje słowo Kopernik w słowniku synonimów znajduje się grupa Copernicus zawierająca dwie wartości Kopernik i Copernicus. Zapytanie które trafi do indeksu będzie miało następującą postać: Kopernik OR Copernicus.

W wyszukiwaniu prostym nie ma możliwości aby wyłączyć mechanizm rozszerzania zapytań jest to możliwe tylko w wyszukiwaniu zaawansowanym. Odnosząc to stwierdzenie do powyższego przykładu w wyszukiwaniu prostym nie mamy mozliwości aby zapytać się tylko o publikacje opisane (lub zawierające) tylko słowem Kopernik. Zapytanie to będzie zawsze rozszerzane.

Należy również nadmienić, że rozszerzanie zapytań o wartości ze słownika jest dostępne tylko dla zapytań składających się tylko z jednego słowa lub fraz. Przykłady zapytań dla których podjęta zostanie próba dopasowania to: Kopernik, "bitwa pod grunwaldem", "Bolesław Prus". W przypadku zapytań wielowyrazowych dLibra nie rozszerza ich treści, przykłady zapytań, które nie zostaną rozszerzone to: bitwa pod grunwaldem, Bolesław Prus.

Zawężanie zapytań wg wartości ze słownika synonimów

Sytuacja w której dopasowanie jest jednoznaczne jest scenariuszem stosunkowo prostym. Ponieważ te same słowa/frazy mogą występować w różnych grupach synonimów, należących do słowników zdefiniowanych dla róznych atrybutów (por. 02. Słownik synonimów) dochodzi czasem do sytuacji w której do zapytania użytkownika dopasowana zostanie więcej niż jedna grupa synonimów. W tej sytuacji Aplikacja Czytelnika automatycznie rozszerzy zapytanie o wszystkie wartości z wszystkich grup synonimów łącząc je logicznymi spójnikami OR(lub). Po wyszukaniu odpowiednich wyników czytelnik otrzyma możliwość zawężenia zapytania do konkretnych grup synonimów zawartych w atrybutach, których lista pojawi się po lewej stronie wyników wyszukiwania. Na liście poszczególne grupy synonimów, dla danych wyrażeń z zapytania, są agregowane wg atrybutów.

Rozważmy następujący przykład:

  • treść zapytania: pol (w znaczeniu języka polskiego)
  • przykładowe grupy synonimów:
    • pol (atrybut: Język): pol, polski, pl
    • pol (atrybut: Powiązania): pol, polskie

Odnajdując takie grupy synonimów domyślnie zostanie wydane zapytanie pol OR pl OR polski OR polskie.

Image Removed

Jeśli w lewym panelu zostanie wybrana jakaś grupa synonimów wówczas zapytanie zostanie zawężone do atrybutu, do którego dana grupa należała. Jeśli więc użytkownik zawęzi zapytanie do grupy pol z atrybutu Język, wówczas wydane zostanie zapytanie na zasadzie Język=(pol OR polski OR pl).

Zawężanie zapytań wg kolekcji

Filtrowanie zapytań

Wszystkie wyniki wyszukiwania mogą zostać zawężone dodatkowymi filtrami. Dostępne filtry wyświetlają się po każdym zapytaniu wyszukiwawczym na stronie wyników wyszukiwania. Wyniki możemy zawęzić po wartościach atrybutów, przynależności do kolekcji, przynależności do publikacji grupowej a także po formacie treści.

Image AddedPo wykonaniu zapytania istnieje również możliwość zawężenia go wg kolekcji. Opcja ta widoczna jest, podobnie jak opcja zawężania wg atrybutów (patrz wyżej), w lewym panelu na stronie z wynikami wyszukiwania. Opcja ta jest dostępna już w wersji 4.0 Aplikacji Czytelnika systemu dLibra, jednakże w najnowszej (tj. 5.x) dodana została możliwość wyboru wielu kolekcji. Wybór kolekcji spowoduje, iż rekordy spełniające zapytanie będą wyszukiwane tylko w wybranych kolekcjach i ich podkolekcjach.
W przypadku wyszukiwania prostego drzewo kolekcji w panelu "Zawęź wg kolekcji" ogranicza się jedynie do pierwszego poziomu (tzn. podkolekcji kolekcji głównej), w przypadku wyszukiwania zaawansowanego w momencie wyboru kolekcji zawierających podkolekcje drzewo się rozwija.
Jeśli w panelu nie jest wybrana żadna kolekcja wówczas wyszukiwanie dokonuje się w kolekcji głównej lub, w przypadku wyszukiwania prostego, może to również oznaczać wyszukiwanie w kolekcji nienależącej bezpośrednio do kolekcji głównej.

Wyszukiwanie zasobów rozproszonych

Poza wyszukiwaniem lokalnym istnieje możliwość włączenia do biblioteki cyfrowej dLibra wyszukiwania zasobów rozproszonych. Wyszukiwanie rozproszonych zasobów bazuje na protokole OAI-PMH i możliwe jest przy wykorzystaniu usługi wyszukiwania zasobów rozproszonych portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Wraz z każdym zapytaniem wyszukiwawczym następuje wysłania zapytania do serwisu FBC. Najwyżej punktowane wyniki wyświetlane są pod listą wyników z biblioteki lokalnej. Istnieje możliwość wyświetlenia wszystkich wyników w serwisie FBC. Wystarczy kliknąć przycisk "Więcej w FBC". Nastąpi przekierowanie do serwisu FBC, a następnie wyświetlona zostanie Wyszukiwanie zasobów rozproszonych polega na tym, że lokalna biblioteka cyfrowa przekierowuje zapytanie użytkownika do serwisu FBC. Następnie wyświetlana jest lista elementów znalezionych we wszystkich bibliotekach cyfrowych, które wchodzą w skład FBC (aktualna lista znajduje się tutaj). Lista ta prezentowana jest użytkownikowi na stronach FBC. Serwis Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Nazwa serwisu FBC odzwierciedla jego charakter - serwis ten jest zbiorem zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach cyfrowych dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Image Added

Metody przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej

...