Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Wyszukiwanie lokalne obiektów cyfrowych w systemie dLibra jest podstawowym mechanizmem wykorzystywanym przez użytkowników stron internetowych. Jest to najprostszy i najłatwiejszy w wykorzystaniu mechanizm odnajdywania interesujących pozycji. Mechanizm ten wyszukuje w zgromadzonych lokalnie zasobach obiekty i prezentuje listę wyników wyszukiwania poczynając od elementów pasujących najbardziej do zapytania. Informacjami przeszukiwanymi są metadane oraz ewentualny tekst publikacji jeśli jest dostępny. Mechanizm wyszukiwania w systemie dLibra oparty jest na silniku wyszukiwawczym Lucene Solr. Wszelkie właściwości mechanizmu wyszukiwania (np. konstrukcja zapytań wyszukiwawczych, czynniki wpływające na kolejność wyników wyszukiwania) bazują na silniku Lucene Solr i w jego dokumentacji można odnaleźć więcej informacji na temat zasad jego działania.

...

Należy również nadmienić, że rozszerzanie zapytań o wartości ze słownika jest dostępne tylko dla zapytań składających się tylko z jednego słowa lub fraz. Przykłady zapytań dla których podjęta zostanie próba dopasowania to: Kopernik, "bitwa pod grunwaldem", "Bolesław Prus". W przypadku zapytań wielowyrazowych dLibra nie rozszerza ich treści, przykłady zapytań, które nie zostaną rozszerzone to: bitwa pod grunwaldem, Bolesław Prus.

Zawężanie zapytań wg wartości

...

ze słownika synonimów

Sytuacja w której dopasowanie jest jednoznaczne jest scenariuszem stosunkowo prostym. Ponieważ te same słowa/frazy mogą występować w różnych grupach synonimów, należących do słowników zdefiniowanych dla róznych atrybutów (por. 02. Słownik synonimów) dochodzi czasem do sytuacji w której do zapytania użytkownika dopasowana zostanie więcej niż jedna grupa synonimów. W tej sytuacji Aplikacja Czytelnika automatycznie rozszerzy zapytanie o wszystkie wartości z wszystkich grup synonimów łącząc je logicznymi spójnikami OR(lub). Po wyszukaniu odpowiednich wyników czytelnik otrzyma możliwość zawężenia zapytania do konkretnych grup synonimów zawartych w atrybutach, których lista pojawi się po lewej stronie wyników wyszukiwania. Na liście poszczególne grupy synonimów, dla danych wyrażeń z zapytania, są agregowane wg atrybutów.

...

Metody przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej

Poza wyszukiwanie wyszukiwaniem obiektów cyfrowych istnieje jeszcze kilka innych sposobów odnajdywania i przeglądania obiektów cyfrowych. Jest to przede wszystkim zestaw kolekcji, który w zorganizowany sposób dzieli obiekty cyfrowe na mniejsze zbiory. Naturalnym podziałem wydaje się być podział tematyczny i tak też wykorzystuje kolekcje większość bibliotek cyfrowych opartych na oprogramowaniu dLibra. Dzięki hierarchicznej organizacji kolekcji podział może rozpoczynać się od bardzo ogólnych zbiorów (np. Materiały dydaktyczne) , które podzielone są na bardziej zawężone podzbiory (np. Matematyka, Fizyka), itd.

...

labelimg
Przykładowa struktura publikacji grupowej
Przykładowa struktura publikacji grupowej


Poza wymienionymi wcześniej metodami przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej do dyspozycji użytkownika są różnorodne kanały RSS. Między innymi są to kanały z najnowszymi publikacjami, które pojawiły się w bibliotece, plany wprowadzania publikacji czy wiadomości ze strony internetowej biblioteki. Ponadto jako kanał RSS można subskrybować zapytanie wyszukiwawcze użytkownika. W tego typu kanale RSS pojawiają się te nowe publikacje wprowadzone do systemu dLibra, które spełniają kryteria zapytania wyszukiwawczego tego kanału.

...