Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Metadane, indeksy

Nowe typy elementów schematu metadanych: data oraz HTML

  • dLibra 6 otwiera nowe możliwości w zakresie opisywania obiektów cyfrowych przed redaktora. Poza standardowymi tekstowymi atrybutami (jak to było dotychczas) redaktor ma do dyspozycji typ daty oraz HTML.
  • Atrybuty o typie HTML umożliwiają osadzanie podstawowych znaczników HTML w tekście atrybutu, co pozwala na tworzenie wartości nietypowych (inny styl lub struktura informacji, wyróżnianie fragmentów).
  • W przypadku atrybutów typu data redaktor wprowadza zakres czasowy lub jednostkową datę. Dzięki temu użytkownicy portalu biblioteki cyfrowej mogą filtrować obiekty względem zakresu czasowego.
  • dLibra 6 posiada wbudowany mechanizm automatycznego rozpoznawania zakresu dat – wystarczy, że wpiszesz „I poł. XII wieku”, a system podpowie stosowny zakres dat. Twoje stare wartości też automatycznie przetworzymy i zaproponujemy odpowiednie zakresy.
    • Jeśli czegoś nasz algorytm nie rozpozna – da znać. I spokojnie - to zdarza się rzadko – nasze testy wykazały, że tylko kilka procent dat nie jest rozpoznawanych przez nasze algorytmy.

Przeglądanie indeksów wartości z funkcją filtrowania

  • Przeglądanie indeksów wartości atrybutu to już nie tylko stronicowanie i przeglądanie względem liter alfabetu. Od wersji 6 systemu dLibra przeglądanie względem liter alfabetu jest usprawnione poprzez możliwość filtrowania wartości z wykorzystaniem frazy wyszukiwawczej, co zwiększa precyzję w przypadku dużych indeksów.

Kolejność wartości metadanych

Możliwość ustalenia kolejności w jakiej wartości z opisu (metadanych) obiektu są wyświetlane użytkownikom. Ustalenie kolejności może odbywać się na dwa sposoby:
1. Myszką - klikając w strzałki w dół/górę znajdujące się po lewej stronie wartości
2. Klawiaturą - mając zaznaczony wiersz z wartością należy przytrzymać klawisz Ctrl oraz wybrać na klawiaturze strzałkę w górę (aby przesunąć wartość do góry) lub w dół (aby przesunąć wartość w dół).

Kontrolowane słowniki atrybutów

Kontrolowane słowniki atrybutów umożliwiają wprowadzenie przez administratora biblioteki cyfrowej listy predefiniowanych wartości dla konkretnego słownika atrybutu (np. "Typ zasobu"). Z listy tej korzystać będą redaktorzy przy opisywaniu obiektów. Redaktorzy bez odpowiednich uprawnień nie będą mogli dodawać nowych wartości do tej listy, a tylko korzystać z wartości już istniejących. Mamy nadzieję, że taka funkcjonalność ułatwi utrzymanie spójnych opisów w atrybutach, które nie mają rozbudowanego słownika wartości.

Image Removed

Automatycznie proponowana miniatura obiektu cyfrowego

W kreatorze nowej publikacji oraz kreatorze dodawania plików do publikacji planowanej miniatura obiektu cyfrowego jest automatycznie proponowana na podstawie wybranych w pierwszym kroku plików publikacji. Dotyczy to plików DjVu, PDF oraz plików graficznych (JPEG, GIF lub PNG). Redaktorzy wprowadzający obiekty cyfrowe mogą wskazać stronę publikacji, z której ma zostać utworzona miniatura obiektu cyfrowego. Dotychczasowa funkcja wybierania pliku graficznego z dysku komputera jest również obecna.

Image Removed

Ulepszony kreator dodawania plików do publikacji planowanej

Kreator dodawania plików do publikacji został wzbogacony o kroki odpowiadające za ustawienie informacji WWW oraz właściwości publikacji. Dzięki temu już na poziomie kreatora możliwe jest ustawienie miniatury publikacji lub opublikowanie publikacji.

Nowy interfejs użytkownika do zarządzania słownikami atrybutów

W Aplikacji Administratora został usprawniony interfejs do zarządzania słownikami atrybutów - wyświetlanie, dodawanie, usuwanie i modyfikacja wartości atrybutów zostało znacznie przyspieszone.

Image Removed

Masowe ładowanie publikacji grupowych

Od teraz mechanizm masowego ładowania publikacji umożliwia tworzenie nie tylko zwykłych publikacji, ale też publikacji grupowych. Publikacja jest tworzona jako grupowa, jeśli w jej opisie nie zostanie wskazany plik główny.

Image Removed

Późniejsze przesyłanie publikacji ładowanych masowo

Publikacje ładowane masowo nie muszą już być przesyłane na serwer od razu. Wystarczy kliknąć przycisk 'Prześlij później', by dodać publikacje do listy oczekujących - tak samo, jak w kreatorze pojedynczej publikacji.

Image Removed

Widoki atrybutów

Widoki atrybutów pozwalają ukryć nieistotne atrybuty, aby ułatwić redaktorowi wprowadzanie opisu bibliograficznego. Jest to szczególnie przydatne, gdy w systemie zdefiniowano dużą liczbę atrybutów, ale część z nich jest związana np. tylko z określonym typem publikacji. Można wtedy zdefiniować różne widoki atrybutów i stosować je dla różnych typów publikacji. Dodatkowo, wybrane atrybuty w danym widoku można oznaczyć jako wymagane, aby aplikacja przypominała redaktorowi o konieczności ich uzupełnienia.

...