Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Typy czynności

Liczba Ponieważ liczba typów czynności w domyślnym modelu jest dość duża, dlatego rozdzielono je na kilka kategorii. Kolejne podsekcje zawierają informacje o poszczególnych kategoriach.

...

Typy czynności w tej kategorii związane są z obiektem (publikacją) w bibliotece cyfrowej. Obejmują takie czynności jak wprowadzenie metadanych obiektu, przypisanie do kolekcji oraz nadanie praw użytkownikom. Wszystkie czynności z w tej kategorii są nieobowiązkowe, to znaczy można ich nie tworzyć wskazywać do wykonania podczas definiowania konkretnego zadania. Czynności takie, jeśli już zostaną stworzone, Jeśli czynności te zostaną wskazane do wykonania to nie mogą zostać pominięte. Nie podlegają też obowiązkowej weryfikacji (, przy czym można wymusić weryfikację wybranych czynności podczas definiowania zadania).

Nazwa typu czynnościOpisUwagi
Metadane kompletne po polskuWprowadzenie do dLibry metadanych obiektu w języku polskim. Metadane mogą być zaimportowane z cyfrowego katalogu bibliotecznego lub tworzone bezpośrednio w dLibrze. 
Metadane kompletne po angielskuWprowadzenie do dLibry metadanych obiektu w języku angielskim. Metadane mogą być zaimportowane z cyfrowego katalogu bibliotecznego lub tworzone bezpośrednio w dLibrze. 
Hasła przedmiotowe po polskuWypełnienie w opisie obiektu w dLibrze polskich haseł przedmiotowych, czyli ustandaryzowanej listy haseł przygotowanej zgodnie z wybranym językiem haseł przedmiotowych. Jeśli opis został zaimportowany z systemu katalogowego i zawiera już hasła przedmiotowe, czynność sprowadza się jednie do ich weryfikacji. 
Hasła przedmiotowe po angielskuWypełnienie w opisie obiektu w dLibrze angielskich haseł przedmiotowych, czyli ustandaryzowanej listy haseł przygotowanej zgodnie z wybranym językiem haseł przedmiotowych. Jeśli opis został zaimportowany z systemu katalogowego i zawiera już hasła przedmiotowe, czynność sprowadza się jednie do ich weryfikacji. 
Słowa kluczowe po polskuWypełnienie w opisie obiektu w dLibrze polskich słów kluczowych. Słowa kluczowe nie podlegają tak ścisłym standardom, jak hasła przedmiotowe. Czynność ta może być wprowadzona zamiast lub równolegle do wypełnienia haseł przedmiotowych. 
Słowa kluczowe po angielskuWypełnienie w opisie obiektu w dLibrze angielskich słów kluczowych. Słowa kluczowe nie podlegają tak ścisłym standardom, jak hasła przedmiotowe. Czynność ta może być wprowadzona zamiast lub równolegle do wypełnienia haseł przedmiotowych. 
Ustalenie praw autorskich lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUstalenie, czy i na jakich zasadach biblioteka może udostępniać obiekt cyfrowy. Wykonywanie takiej czynności może trwać bardzo długo, ponieważ często jest związane z odszukaniem autora utworu, skontaktowaniem się z nim i oczekiwaniem na odpowiedź.Czynności tego typu mają przypisany parametr Rezultat. Po uzyskaniu odpowiedzi autora, w parametrze tym można zapisać, czy udzielił on zgody na udostępnianie, czy jej odmówił.
Przypisanie do kolekcjiZaznaczenie w systemie dLibra, w których kolekcjach ma się znaleźć obiekt cyfrowy. 
Nadanie uprawnień do odczytuZdefiniowanie w systemie dLibra uprawnień użytkowników do obiektu cyfrowego. Uprawnienia te mogą zostać zmienione po zakończeniu czynności Ustalanie praw autorskich.Czynności tego typu mają przypisany parametr Udostępnianie. Pozwala on zapisać wskazówkę dla wykonawcy czynności, czy obiekt cyfrowy ma być dostępny w sieci Internet, czy tylko w sieci lokalnej.
Wypełnienie atrybutu prawa w dLibrze 

Wypełnienie informacji o prawach w metadanych obiektu cyfrowego. Informacja ta może zostać zmieniona po zakończeniu czynności Ustalenie praw autorskich.

 

...

Ta kategoria grupuje czynności związane z wprowadzeniem lub aktualizacją informacji o obiekcie w zewnętrznych katalogach, dostępnych publicznie przez Internet (OPAC - ang. Online Public Access Catalog). W domyślnym modelu założono, że metadane będą przechowywane w ogólnopolskim katalogu NUKAT oraz we własnym  katalogu instytucji, opartym na systemie Horizon. Założenia te mogą być zmodyfikowane w konkretnym wdrożeniu systemu dLab. Podobnie jak wyżej, wszystkie czynności w tej kategorii są nieobowiązkowe, nie podlegają obowiązkowej weryfikacji i nie mogą zostać pominięte po wskazaniu do wykonania.

Nazwa typu czynności

Opis

Pełen opis bibliograficzny (Horizon)Wprowadzenie lub aktualizacja metadanych w systemie Horizon
Pełen opis bibliograficzny (Nukat)Wprowadzenie lub aktualizacja metadanych w systemie Nukat
Rekord pozycji (Horizon)Wprowadzenie do systemu Horizon nowego rekordu dla pozycji, jeśli go brakuje
Hasła przedmiotowe (Horizon)Uzupełnienie haseł przedmiotowych w systemie Horizon
Hasła przedmiotowe (Nukat)Uzupełnienie haseł przedmiotowych w systemie Nukat
Linkowanie do dLibry (Horizon)Wprowadzenie odnośnika do obiektu w dLibrze w systemie Horizon
Linkowanie do dLibry (Nukat)Wprowadzenie odnośnika do obiektu w dLibrze w systemie Nukat

...

Czynności w tej kategorii pokrywają prace digitalizacyjne oraz transport pozycji do i z pracowni digitalizacji. W tej kategorii wszystkie czynności są obowiązkowe i nie mogą zostać pominięte. Czynności te muszą zostać wykonane po kolei, zgodnie z kolejnością w kolejności zgodnej z przedstawioną w poniższej tabeli:

Nazwa typu czynnościOpisUwagiPodlega
obowiązkowej
weryfikacji 
Wysłanie publikacji do pracowni digitalizacjiWysłanie wszystkich pozycji na liście przewozowej. Zawartość listy przewozowej można wydrukować, aby dołączyć ją do przesyłki i ułatwić w ten sposób kontrolę jej zawartości.Wykonywana wspólnie dla całej listy przewozowej. Czynność ta może zostać zrestartowana (w celu wysłania pozycji do innej pracowni digitalizacji).(error)
Przyjęcie publikacji w pracowni digitalizacjiOdebranie przesyłki. Odbierający powinien sprawdzić, czy w środku znajdują się wszystkie pozycje zapisane na liście przewozowej.Wykonywana wspólnie dla całej listy przewozowej.(error)
Przygotowanie "plików matek"
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 
Właściwa digitalizacja pozycji i umieszczenie otrzymanych plików na serwerze dLabWykonywana wspólnie dla całego klocka introligatorskiego.(tick)
Zwrot publikacji z pracowni digitalizacjiWysłanie przesyłki zwrotnej. Może się odbyć dopiero po zakończeniu digitalizacji wszystkich pozycji na liście przewozowej.Wykonywana wspólnie dla całej listy przewozowej.(error)
Przyjęcie zwrotu publikacji z pracowni digitalizacjiOdebranie przesyłki zwrotnej.Wykonywana wspólnie dla całej listy przewozowej.(error)

...

Archiwizacja jest osobnym typem czynności, który nie został przypisany do żadnej kategorii. Polega na wysłaniu plików obiektu (zarówno plików matek jak i wersji prezentacyjnej, a także wersje pośrednie) do zewnętrznego archiwum w celu długoterminowego przechowywania. Czynność ta jest wykonywana automatycznie przez wtyczkę, która łączy się z systemem dArceo (Wielofunkcyjne Repozytorium Danych Źródłowych). Czynność archiwizacji jest obowiązkowa, nie może zostać pominięta i podlega obowiązkowej weryfikacji.

...

Zielona strzałka oznacza, że czynność późniejsza może zostać wykonana, jeśli czynność wcześniejsza zostanie zaakceptowana (ale nie wystarczy jej wykonanie bez akceptacji) lub usunięta. W powyższym zastosowaniu chodzi o to, żeby aby pracownia digitalizacji nie wysyłała publikacji z powrotem do biblioteki, dopóki biblioteka nie zaakceptuje wyników skanowania lub decyzji o tym, że pozycja nie nadaje się do zeskanowania. Równocześnie, nawet jeśli czynność Przygotowanie "plików matek" zostanie usunięta, publikacje muszą zostać zwrócone do biblioteki, stąd dlatego czynności związane ze zwrotem publikacji nie zostaną usunięte.