Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: literówki

Zadanie – to podstawowy element w systemie dLab. Jest to zestaw ograniczonych kolejnościowo czynności przeznaczonych do realizacji w ramach digitalizacji określonej pozycji (np. książki, numeru czasopisma, nagrania audio). Pozycję rozumiemy tutaj jako element, który po poddaniu digitalizacji staje się jednostowym jednostkowym obiektem cyfrowym. Postęp wykonania zadania monitorowany jest przez system dLab. Poszczególne czynności w ramach zadania wykonywane są przez przydzielonych użytkowników lub automaty, np. czynność przygotowania plików matek (plików master) wykonywana jest przez użytkowników z grupy skanujący, a czynność archiwizacji plików master wykonywana jest przez automat składowania w systemie dArceo. Ponieważ niektóre czynności mogą być ograniczone kolejnościowo, wykonywanie zadania przebiega etapami, np. najpierw wykonywana jest czynność przygotowania plików matek, a później czynność składowania ich w systemie dArceo. System dLab pozwala na tworzenie zadań, ich definiowanie oraz w dalszej kolejności ich wykonywanie.

...

Definiowanie zadań polega na wybraniu zestawu czynności, na jakie składa się zadanie. Lista możliwych czynności jest konfigurowana przy wzdożeniu systemu dLab, a w szczególnych przypadkach może być również modyfikowana na późniejszym etapie. Zatem konkretne zadanie nie musi składać się z wszystkich możliwych czynności, jakie dostępne są w procesie digitalizacji. Przykładowo, jeśli w dostępnych czynnościach istnieje czynność przygotowanie metadanych w języku angielskim, a nie wszystkie publikacje mają opis po angielsku, to dla tych bez opisu angielskiego czynność ta nie będzie powinna być wybrana do wykonania podczas definiowania zadania.

Samo wykonywanie zadania polega na wykonywaniu czynności zdefiniowanych w ramach zadania i to na tej podstawie możliwe jest prezyzyjne określenie poziomu zaawansowania realizacji konkretnego zadania. Niemniej, każde zadanie ma również swój stan, który określa w spoób ogólny stopień realizacji zadania. Każde zadanie może być w jednym z następujących stanów:

...