Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Elastyczny mechanizm wyszukiwania

  • dLibra 6 posiada zaawansowane mechanizmy wyszukiwawcze, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej instytucji. Konfiguracja mechanizmu odbywa się na poziomie poszczególnych pól metadanych oraz tekstu obiektu cyfrowego.
  • Domyślna konfiguracja systemu dLibra 6 powoduje, że użytkownik w wynikach prostego wyszukiwania dostaje w pierwszej kolejności obiekty znalezione na podstawie tytułu, autora lub słów kluczowych, później pojawiają się obiekty znalezione w pozostałych polach metadanych, a na końcu te, które odnaleziono na podstawie treści obiektu cyfrowego.
  • Jeśli chcesz mieć inną konfigurację – nie ma sprawy – wystarczy, że zmienisz konfigurację silnika wyszukiwawczego.
Strona z wynikami wyszukiwania
Image Added

 

Wielokryterialne filtrowanie wyników wyszukiwania

  • W efekcie wyszukiwania użytkownik uzyskuje potencjalnie długą listę wyników, której przeglądanie i analizowanie może być czasochłonne. W systemie dLibra 6 wprowadziliśmy możliwość filtrowania wyników wyszukiwania na podstawie dowolnych pól metadanych (w tym zakresów dat).
  • Co więcej, użytkownik może filtrować wyniki z wykorzystaniem kolekcji, obiektów grupujących, oraz formatu!
  • Filtrowanie wyników może być wielostopniowe, tzn. możliwe jest dodawanie kolejnych kryteriów filtrowania i zawężanie wyników do momentu w którym lista obiektów spełnia wszystkie wymagania użytkownika.
Strona z wynikami wyszukiwania - filtrowanie
Image Added

 

Sortowanie wyników wyszukiwania

  • Wyniki wyszukiwania, poza możliwością filtrowania, mogą być posortowane według wskazanego pola metadanych (standardowo: tytuł, twórca, data wydania/utworzenia).
Strona z wynikami wyszukiwania - sortowanie
Image Added

 

Podobne obiekty z FBC

  • Każda lista z wynikami wyszukiwania w systemie dLibra 6 może posiadać listę proponowanych obiektów z portalu FBC.
  • Dzięki temu użytkownik może w łatwy sposób dotrzeć do obiektów udostępnianych przez inne instytucje, które są podłączone do FBC.
  • I uwaga – to działa we wszystkie strony, tzn. do Twojego zasobu będą kierowani użytkownicy innych bibliotek cyfrowych w Polsce. Musisz tylko upewnić się, że Twoje zbiory są zaindeksowane przez FBC!

Udoskonalony mechanizm synonimów

  • Wyszukiwanie w wersji 6 działa z pełnym uwzględnieniem utworzonych w systemie synonimów. Frazy wykorzystane w synonimach nie muszą być wprowadzane przez użytkownika portalu WWW w pełnym brzmieniu (np. z użyciem cudzysłowu). Wystarczy, że wprowadzi on tylko część frazy a system odnajdzie interesujące go obiekty.
  • System dLibra umożliwia import słownika synonimów, również z formatu MARC. Nie trzeba zatem poświęcać wielu godzin na wprowadzanie danych – można je po prostu wgrać do systemu.
  • Jeśli w zaprzyjaźnionej bibliotece lub muzeum cyfrowym są wykorzystywane i wprowadzone synonimy i jest wola ich współdzielenia - możemy je łatwo skopiować do swojego systemu, korzystając z mechanizmu eksportu i importu danych.

Wydajność

  • Żeby obiekty były błyskawicznie wyszukiwane muszą zostać poddane wstępnej analizie. W systemie dLibra 6 indeksowanie dokumentów trwa krótko- nasze testy pokazały, że biblioteki cyfrowe z setkami tysięcy obiektów cyfrowych przetwarzane kilkunastokrotnie szybciej niż w systemie dLibra 5.
  • Innym z ważnych aspektów przy budowaniu nowej dLibry 6 była prędkość ładowania stron WWW – również została ona wyraźnie poprawiona.

 

Zmiany w wyszukiwaniu

W oprogramowaniu dLibra 5 wprowadzonych zostało wiele modyfikacji w mechanizmie wyszukiwania obiektów cyfrowych. Najważniejsze z nich to:

  • Optymalizacja mechanizmów wyszukiwania zarówno pod kątem wydajności jak i łatwości korzystania z wyników tego procesu. Przyspieszenie powinno być widoczne przede wszystkim w przypadku zapytań ogólnych, które zwracają bardzo dużą liczbę wyników.
  • Grupowanie wyników wyszukiwania pochodzących z tej samej publikacji grupowej. Jeżeli dwa wydania spełniają kryteria wyszukiwania i należą do tej samej publikacji grupowej, dLibra zagreguje te dwa wyniki do jednego. Jednocześnie przy takim wyniku wyszukiwania zostanie wyświetlony odnośnik pozwalający na wyświetlenie zagregowanych wyników. Jest to funkcja szczególnie przydatna w przypadku zapytań dotyczących zawartości wielu publikacji grupowych, takich jak np.: "gazeta" w bibliotece cyfrowej, która publikuje wiele wydań wielu różnych gazet właśnie w formie publikacji grupowych.

Image Removed

  • Przy wyświetleniu wyników wyszukiwania domyślnie otwieranym trybem jest tryb rozbudowany, gdzie przy każdym wyniku wyświetlana jest skojarzona z nim miniatura. Po kliknięciu w miniaturę otwierane jest (bezpośrednio na stronie z listą wyników wyszukiwania) okno z treścią danej publikacji. W prawym górnym rogu takiego okna widoczne są przyciski nawigacji (zielone strzałki), pozwalające na przejście do treści poprzedniej/kolejnej pozycji z wyników wyszukiwania.

Image Removed

  • Dodano wygodny w użyciu górny pasek udostępniający opcje zmiany widoku oraz informację o liczbie znalezionych obiektów
  • Poprawiono ogólną prezentację wyników wyszukiwania - na potrzeby czytelności listy skracane są zbyt długie tytuły i wartości w atrybutach (ich pełne wartości wyświetlane są w specjalnej ramce pojawiającej się po najechaniu myszką na skrócony zapis)
  • Poprawiono sposób wyświetlania wydanego zapytania - tak by był lepiej zrozumiały dla czytelników
  • Znacząco uległ zmianie mechanizm wyboru niejednoznacznych synonimów w wyszukiwaniu. Obecnie domyślnie zapytanie zostaje rozszerzone o wszystkie odnalezione przy wyszukiwaniu niejednoznaczności. Użytkownik na stronie z wynikami wyszukiwania będzie miał możliwość zawężenia liczby wyników do wybranych niejednoznaczności.
  • Użytkownik ma możliwość zawężania wyników wyszukiwania wg kolekcji - zaznaczając interesujące go kolekcje na stronie z wynikami wyszukiwania.

Image Removed

Zmiana mechanizmu wyświetlania treści obiektów cyfrowych

W Aplikacji Czytelnika zmieniony został mechanizm wyświetlania treści obiektów cyfrowych. Dzięki wprowadzonym zmianom użytkownicy mogą przeglądać treść bezpośrednio z:

  • poziomu strony z informacją bibliograficzną,
  • poziomu struktury publikacji grupowej,
  • poziomu wyników wyszukiwania.

Podobnie jak w przypadku wyników wyszukiwania, w przypadku przeglądania treści z poziomu struktury publikacji grupowej możliwe jest bezpośrednie przejście do treści poprzedniego/kolejnego elementu tej publikacji (np. do poprzedniego/kolejnego numeru czasopisma).

Dodatkowo ostrzeżenia dotyczące wymagań związanych z wybranym sposobem prezentacji są teraz wyświetlane na jednej stronie, dzięki czemu użytkownicy mogą wygodniej i szybciej dotrzeć do treści publikacji. Ponadto dla każdego typu treści wybrany jest teraz domyślny sposób wyświetlania, dlatego też domyślnie nie pojawiają się komunikat o możliwych różnych opcjach wyświetlania. Funkcja nadal jest dostępna, w bardziej wygodnej formie, w specjalnym pasku opcji na dole ekranu wyświetlania treści. Komunikat o wymaganym dodatkowym oprogramowaniu pojawia się teraz wyłącznie w sytuacji, gdy nie jest ono zainstalowane. Ponadto pasek opcji daje podczas przeglądania treści publikacji możliwość:

  • tagowania publikacji,
  • dodawania publikacji do ulubionych,
  • wysyłania wiadomości z opisem publikacji,
  • zgłaszania problemu z publikacją.

Image Removed

Szybki podgląd informacji dotyczących publikacji

Funkcja szybkiego podglądu publikacji dotyczy Aplikacji Czytelnika (strony WWW) i polega na tym, że po najechaniu myszką na wybrany tytuł publikacji (np. na liście 'Ostatnio dodane' lub 'Najczęściej czytane' pojawia się ramka prezentująca informacje na temat publikacji wraz z jej miniaturą (jeżeli istnieje). Ramka (tzw. 'dymek') prezentująca informacje jest konfigurowalna - możliwe jest określenie elementów opisu, które mają się w niej pojawiać. Poniżej przykład.

Image Removed

Prezentacja opisu publikacji

Uproszczono sposób prezentacji metadanych (opisu publikacji):

Image Removed

Nowy sposób udostępniania ulubionych publikacji czytelnika

Dotychczas udostępnianie ulubionych publikacji było możliwe jedynie poprzez kanał RSS. W wersji 5 oprogramowania dLibra czytelnik posiadający własną witrynę WWW może umieścić w jej kodzie specjalny kod HTML, który udostępnia listę ulubionych publikacji w formie estetycznego okienka. W ten sposób każdy, kto odwiedza witrynę czytelnika, może mieć dostęp do aktualnej listy jego ulubionych publikacji.

Image Removed

Import metadanych do menadżerów bibliografii

Metadane publikacji mogą być zaimportowane z biblioteki cyfrowej bezpośrednio do menedżerów bibliografii takich jak Zotero, Mendeley czy RefWorks. Metadane udostępnione są w formatach RIS oraz BibTeX. Do kodu strony z opisem publikacji dodane są także znaczniki Dublin Core oraz Highwire. Znaczniki Dublin Core umożliwiają pobranie opisu bibliograficznego do Zotero przez kliknięcie ikonki w pasku adresu. Natomiast znaczniki Highwire pozwalają na poprawne rozpoznanie i indeksowanie metadanych przez system Google Scholar. Przykłady poniżej - eksport metadanych ze strony z opisem publikacji oraz bezpośrednio z listy wyników wyszukiwania.

Image Removed

Image Removed

Wysyłanie informacji o publikacji poprzez e-mail

Teraz w funkcji "Powiadom znajomego" istnieje możliwość wysłania wiadomości e-mail do znajomego wraz z metadanymi interesującej publikacji.

Image Removed

Wtyczki społecznościowe

Obecnie dostępne są dwa komponenty Facebook gotowe do osadzenia na stronach dLibry. Dzięki temu czytelnicy mogą przyłączyć się do społeczności danej biblioteki cyfrowej (np. zostając jej fanem).

Image Removed

Miniatury w opisie kolekcji

W kolekcjach bogatych w publikacje z miniaturami pojawiła się możliwość cyklicznego wyświetlania miniatur dla losowo wybranych publikacji z kolekcji - podobnie jak w przypadku komponentu publikacji polecanych bądź wystaw. Ponadto istnieje możliwość ustawienia miniatury kolekcji z poziomu Aplikacji Administratora - miniatura ta wyświetlana będzie na stronie z opisem kolekcji.

Image Removed