Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Obiekty złożone, będące wynikiem zastosowania publikacji grupowej, są przedstawiane w systemie dLibra jako pewna hierarchiczna struktura, po której użytkownik może się swobodnie poruszać. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do dowolnej części całego obiektu cyfrowego. Przykładowo jeśli jest to struktura gazety to może ona mieć postać jak przedstawiono na rysunku poniżej.

...

Image Added

Poza wymienionymi wcześniej metodami przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej do dyspozycji użytkownika są różnorodne kanały RSS. Między innymi są to kanały z najnowszymi publikacjami, które pojawiły się w bibliotece, plany wprowadzania publikacji czy wiadomości ze strony internetowej biblioteki. Ponadto jako kanał RSS można subskrybować zapytanie wyszukiwawcze użytkownika. W tego typu kanale RSS pojawiają się te nowe publikacje wprowadzone do systemu dLibra, które spełniają kryteria zapytania wyszukiwawczego tego kanału.

Stały odnośnik i identyfikator obiektu cyfrowego

Każda publikacja w systemie biblioteki cyfrowej dLibra posiada unikalny odnośnik do strony internetowej pod którą zawsze znajdują się informacje na jej temat. Strona ta zbudowana jest z adresu strony internetowej biblioteki cyfrowej po którym następuje ciąg znaków /publication/ oraz identyfikator publikacji. Przykładowo może to być następujący odnośnik: httphttps://wwwsbc.wbc.poznanorg.pl/publication/34257008, który składa się z adresu strony internetowej httphttps://wwwsbc.wbcorg.poznan.pl, ciągu znaków /publication/ oraz identyfikatora publikacji w tej konkretnej bibliotece cyfrowej 34257008.

Ponadto każda publikacja w systemie dLibra posiada automatycznie wygenerowany globalny i unikalny identyfikator który jest oparty na otwartym standardzie OAI Identifier. Każdy taki identyfikator składa się z przedrostka oai, domeny repozytorium w którym się dany obiekt znajduje oraz unikalnego identyfikatora w ramach tego repozytorium. Wszystkie te elementy powinny być oddzielone znakiem dwukropka :. I tak na przykład publikacja z poprzedniego przykładu miałaby następujący identyfikator: oai:wwwsbc.wbc.poznanorg.pl:34243088. Szczegóły można znaleźć w samym standardzie OAI Identifier.
Image Removed