Informacje podstawowe

Katalog opisujący publikację składa się z:

Plik publication.properties

Plik publication.properties jest plikiem właściwości publikacji. Składa się on z par klucz-wartość. Klucz, czyli nazwa właściwości, oddzielony jest od wartości znakiem równości (=). Każda taka para znajduje się w oddzielnej linii. Plik powinien być zapisany w kodowaniu UTF-8.

Dozwolone właściwości kluczy oraz ich wartości przedstawione są poniżej.

Przykładowy plik publication.properties:

publication.actorsRights.U\u017Cytkownicy\ publiczni=pv
publication.collections=2,7,12
publication.destination.directoryId=1
publication.mainFile=index.htm
publication.metadataFile=metadata.rdf
publication.name=Przykładowa publikacja
publication.notes=Stworzone przez Jana Kowalskiego
publication.published=true

Powyższy przykład pliku specyfikuje publikację, do której aktor publicGroup będzie miał prawo przeglądania wszystkich publikacji (nadano prawo pr, co implikuje niejawnie prawo pv). Publikacja zostanie przypisana do kolekcji oznaczonych identyfikatorem 2, 7 oraz 12. Publikacja znajdzie się w katalogu o identyfikatorze 1. Plikiem głównym publikacji będzie index.htm, a opis metadanych znajduje się w pliku metadata.rdf. Nazwa publikacji to Przykładowa publikacja, a notatki administracyjne to Stworzone przez Jana Kowalskiego. Pierwsze wydanie nowo stworzonej publikacji będzie opublikowane, a sama publikacja nie będzie zabezpieczona.

Publikacje grupowe

Aby tworzona publikacja była publikacją grupową, plik główny publikacji (klucz publication.mainFile) nie może być zdefiniowany. Jeśli katalog opisujący publikację grupową będzie zawierał podkatalogi, zostaną one również przeanalizowane, a opisane w nich publikacje zostaną dodane jako publikacje podrzędne publikacji grupowej. Publikacje podrzędne również mogą być publikacjami grupowymi (jeśli nie będą miały zdefiniowanego pliku głównego), zatem można stworzyć hierarchię o dowolnej liczbie poziomów.

Uwaga: jeśli dodawana publikacja nie jest publikacją grupową, określenie pliku głównego publikacji jest wymagane.

Publikacje planowane

Tworzona publikacja może być publikacją planowaną. Aby tak było, w katalogu z publikacją mogą być tylko 2 pliki: publication.properties i description.rdf. Dodatkowo w pliku publication.properties można umieścić klucz publication.publishingDate, którego wartością powinna być planowana data opublikowania. Dozwolony format daty to yyyy-MM-dd, gdzie yyyy oznacza rok, MM miesiąc a dd dzień. W przypadku późniejszego uzupełniania publikacji planowanej o treść, należy pamiętać o uzupełnieniu wartości publication.name, ponieważ jej wartość posłuży jako nazwa wydania.

Definiowanie umiejscowienia publikacji

Do stworzenia publikacji niezbędne jest określenie, gdzie w strukturze katalogów i publikacji grupowych systemu dLibra ma być ona dodana. Można posłużyć się w tym celu właściwością publication.destination.directoryId (katalog docelowy) albo publication.destination.parentPublicationId (nadrzędna publikacja grupowa). Druga z tych właściwości ma wyższy priorytet, zatem jeśli zostaną zdefiniowane obie właściwości, to katalog docelowy zostanie zignorowany (publikacja zostanie dodana do tego samego katalogu, w którym znajduje się nadrzędna publikacja grupowa).

W przypadku dodawania publikacji grupowej, dodawane wraz z nią publikacje podrzędne nie muszą mieć bezpośrednio zdefinowanego położenia docelowego. Ponieważ nadrzędna publikacja grupowa jest od razu znana, właściwości publication.destination.directoryId i publication.destination.parentPublicationId zostaną zignorowane.

Definiowanie nazwy publikacji

Dodawana publikacja musi mieć określoną nazwę. Specyfikacja nazwy publikacji możliwa jest na dwa sposoby:

Dziedziczenie właściwości w plikach publication.properties

Mechanizm dziedziczenia został wprowadzony w celu ułatwienia definicji właściwości w sytuacji, gdy wiele dodawanych publikacji ma takie same wartości. Właściwości takie nie muszą być definiowane bezpośrednio w każdym katalogu opisującym publikację, ale można je umieścić w pliku publication.properties w katalogu nadrzędnym (tym, który jest wskazywany w kreatorze masowego ładowania publikacji). Zostaną one odziedziczone do wszystkich dodawanych publikacjach. W poszczególnych publikacjach można zdefiniować wybrane właściwości jeszcze raz, co spowoduje nadpisanie odziedziczonych wartości.

Dziedziczenie właściwości działa również w ramach hierarchii zagnieżdżonych publikacji grupowych. Zatem jeśli tworzona jest publikacja grupowa,
właściwości we wszystkich tworzonych wraz z nią publikacjach podrzędnych są dziedziczone z tej publikacji grupowej, chyba że zostaną nadpisane. Są jednak wyjątki od tej reguły:

Dziedziczenie metadanych

Mechanizm ten działa podobnie jak w przypadku dziedziczenia plików publication.properties z tym wyjątkiem, że plik metadanych w katalogu nadrzędnym nazywać się powinien publication.rdf. Zatem, jeśli w katalogu zawierającym katalogi z opisami publikacji zostanie znaleziony plik publication.rdf, zawarte w nim metadane zostaną przypisane wszystkim tworzonym publikacjom. Dziedziczenie to działa tylko na pierwszym poziomie katalogów — nie dotyczy publikacji zgrupowanych w nowo tworzonych publikacjach. Dziedziczenie metadanych z publikacji grupowych jest obsługiwane przez mechanizm grupowania publikacji.

Generowanie przykładowego pliku właściwości

Używając Zapisz plik właściwości z menu Narzędzia możliwe jest zapisanie informacji opisujących publikację wybraną na liście elementów do pliku. Plik taki może służyć jako wzór pliku jaki powinien znaleźć się w katalogu opisującym publikację dla masowego ładowania publikacji.