Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: Migration of unmigrated content due to installation of a new plugin

...

Poza wyszukiwaniem lokalnym istnieje możliwość włączenia do biblioteki cyfrowej dLibra wyszukiwania zasobów rozproszonych. Wyszukiwanie rozproszonych zasobów bazuje na protokole OAI-PMH i możliwe jest na dwa sposoby:

...

przy wykorzystaniu usługi wyszukiwania zasobów rozproszonych portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych

...

W pierwszym przypadku (wykorzystanie FBC) . Wyszukiwanie zasobów rozproszonych polega na tym, że lokalna biblioteka cyfrowa przekierowuje zapytanie użytkownika do serwisu FBC. Następnie wyświetlana jest lista elementów znalezionych we wszystkich bibliotekach cyfrowych, które wchodzą w skład FBC (aktualna lista znajduje się tutaj). Lista ta prezentowana jest użytkownikowi na stronach FBC. Serwis Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Nazwa serwisu FBC odzwierciedla jego charakter - serwis ten jest zbiorem zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach cyfrowych dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER. Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.W drugim przypadku (własna usługa wyszukiwania zasobów rozproszonych) lokalna instalacja systemu dLibra komunikuje się z innymi bibliotekami cyfrowymi i samodzielnie pobiera i przetwarza metadane obiektów. Użytkownik w tym przypadku działa tylko w obrębie lokalnej instalacji (nie jest przekierowywany na strony FBC). Podstawową wadą tego rozwiązania jest duże obciążenie serwera (pobieranie i indeksowanie metadanych) co może skutkować problemami wydajnościowymi jeśli nie będą użyte odpowiednio mocne serwery sprzętowe.

Metody przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej

...

labelimg
Przykładowa struktura publikacji grupowej
Przykładowa struktura publikacji grupowej


Image Modified

Poza wymienionymi wcześniej metodami przeglądania zasobów biblioteki cyfrowej do dyspozycji użytkownika są różnorodne kanały RSS. Między innymi są to kanały z najnowszymi publikacjami, które pojawiły się w bibliotece, plany wprowadzania publikacji czy wiadomości ze strony internetowej biblioteki. Ponadto jako kanał RSS można subskrybować zapytanie wyszukiwawcze użytkownika. W tego typu kanale RSS pojawiają się te nowe publikacje wprowadzone do systemu dLibra, które spełniają kryteria zapytania wyszukiwawczego tego kanału.

...