W celu podłączenia się do zdalnego interfejsu udostępnianego w technologii JMX trzeba zazwyczaj podać specjalnie sformatowany adres interfejsu oraz dane autoryzacyjne. W przypadku systemu dLibra adres interfejsu ma postać: service:jmx:rmi:///jndi/rmi://[adres serwera]:[port serwera]/mx Jako dane autoryzacyjne należy podać nazwę użytkownika i hasło dla konta 'admin' zdefiniowanego w danym serwerze dLibra .

Poniższy rysunek przedstawia interfejs administracyjny systemu dLibra obsługiwany przy pomocy programu JConsole. Zakładka z widokiem ogólnym pozwala monitorować zużycie procesora i pamięci, liczbę wątków czy załadowanych klas. Szczegółowe informacje znajdują się na kolejnych zakładkach. 

W interfejsie administracyjnym systemu dLibra, poza standardowymi komponentami zarządzania udostępnianymi przez środowisko maszyny wirtualnej Java, dostępne są dedykowane komponenty zarządzania serwerem. Znajdują się one w ostatniej zakładce o nazwie MBeans. Komponenty te podzielone są na grupy odpowiadające strukturze wewnętrznej serwera. W ramach tych grup wyróżniony jest jeszcze podział funkcjonalny. Powstaje w ten sposób hierarchiczna, drzewiasta struktura komponentów. Zgodnie ze specyfikacją Java JMX każdy z komponentów może udostępniać własności oraz metody. Poniżej opisano najistotniejsze z udostępnianych elementów. Te elementy, które pominięto są zazwyczaj elementami przydatnymi tylko w wyjątkowych sytuacjach, wymagają bardzo głębokiej znajomości struktury wewnętrznej systemu dLibra i nie powinny być używane. W opisie zastosowano następującą notację:

 

Content Server


ZipCache:

 

Event Manager


EventMonitoringBean:

 

Metadata Server


MaintenanceTasks:

Search Server


IndexBackupTasks:

Index Server


IndexBackupTasks:

 

ReindexTasks:

dLibra JMX Management Service


RMIConnectionsInfo:


ServiceWrapperManager: