Usprawnienia i naprawione błędy

Od wersji 6.2.13 cała dLibra jest zgodna ze środowiskiem Java w wersji 11 oraz kontenerm aplikacji Apache Tomcat w wersji 9. Wszystkie kolejne wydania dLibry 6.2.X nadal będą wspierały starsze wersje tego oprogramowania (Java 8 oraz Tomcat 7), tak więc ich aktualizacja jest zalecana, ale nie jest konieczna.

Serwer

Aplikacja Czytelnika

Aplikacja Redaktora i Administratora

Uwagi dotyczące aktualizacji

Zabezpieczenie połączenia Aplikacji Redaktora

Od wersji 6.2.13 dLibra umożliwia szyfrowanie połączenia Aplikacji Redaktora i Administratora z Serwerem. Aby z tego skorzystać, należy po aktualizacji wygenerować odpowiednią parę kluczy. Służy do tego narzędzie keytool (część składowa oprogramowania Java) i następujące polecenia:

keytool -genkey -keystore rmi-ssl-key.jks -storepass din_go -keypass din_go -alias dlibra -keyalg RSA -keysize 2048 -validity 1000000 -dname "CN=Unknown"
keytool -selfcert -keystore rmi-ssl-key.jks -storepass din_go -keypass din_go -alias dlibra -validity 1000000
keytool -export -keystore rmi-ssl-key.jks -storepass din_go -keypass din_go -alias dlibra -rfc -file cert.cer
keytool -importcert -keystore rmi-ssl-cert.jks -storepass din_go -keypass din_go -alias dlibra -file cert.cer -noprompt

Polecenia te utworzą dwa pliki. Plik rmi-ssl-key.jks to klucz prywatny i należy go zapisać w katalogu konfiguracyjnym Serwera (dlibra-server/conf, jeśli serwer jest rozdzielony na kilka instancji, to klucz powinien być skopiowany do każdej z nich). Plik rmi-ssl-cert.jks to certyfikat zaufany, należy go zapisać w katalogu jnlp, z którego pobierana jest Aplikacja Redaktora (dlibra-webapp/jnlp, również we wszystkich instancjach Aplikacji Czytelnika).

Jeśli para kluczy nie zostanie utworzona, połączenie Aplikacji Redaktora będzie działało w takim trybie, jak w starszych wersjach dLibry, a więc nieszyfrowanym (niezalecane, jeśli połączenie odbywa się przez publiczną sieć Internet i nie jest dodatkowo zabezpieczone tunelem VPN).

Połączenie z konsoli JMX na standardowych portach dLibry nadal nie może być szyfrowane z powodu ograniczeń technicznych. Szyfrowane podłączenie JMX jest jednak możliwe przez specjalnie do tego przeznaczone porty (o 2 większe niż standardowe, domyślnie 10053 i 10054), przy czym potrzebne jest ręczne pobranie pliku certyfikatu i uruchomienie programu jconsole z odpowiednimi parametrami. Szczegółowe instrukcje pojawiają sie w logu serwera przy uruchamianiu, wraz z pełnym adresem do połączenia JMX.

Aplikacja Czytelnika